התחזית

שוק הנדל"ן הפולני (המשך סקירה)

המגמות וההתפתחויות בשוק הנדל״ן הפולני צפויות להמשיך לצמוח בשנים הקרובות, מונע מהגדלת הביקוש וההיצע. (ישנם גם סיכונים ואתגרים פוטנציאליים כמו בכל אירופה – האטה כלכלית פוטנציאלית או שינויים במדיניות הממשלה שעלולים להשפיע על השוק).

בסה"כ שוק הנדל"ן הפולני הוא הזדמנות השקעה מבטיחה עם הגדלת הביקוש וההיצע, תנאים כלכליים יציבים ומדיניות ממשלתית תומכת.

ציפיות כלכליות המבוססות על מגמות ותחזיות נוכחיות:

מחירי הדירות – עולות בהתמדה עם עליה ממוצעת 6-7% גם בשנת 2020 שעולה משנה לשנה.

מחירי השכירות – שוק השכירות הולך וגדל בשנים האחרונות, מונע מהביקוש הגובר לדיור מצד סטודנטים ואנשי מקצוע צעירים.

לדברי מומחים בתעשייה, מחירי השכירות בוורשה צפויים להמשיך לעלות בשנים הקרובות בקצב של כ-4-5%, בשל הביקוש הגובר וההיצע המוגבל של נכסים במקומות נחשבים.

שיעורי הריבית – הבנק המרכזי של פולין שמר על סביבת ריבית נמוכה יחסית כדי לתמוך בצמיחה הכלכלית, זה הפעיל לחץ כלפי מטה על הזלוטי.

אינפלציה – שעולה מפעילה לחץ כלפי מעלה על הזלוטי והמשקיעים צופים העלאות ריבית פוטנציאליות כדי להילחם באינפלציה.

לטענת החברה – זו עוד הזדמנות לאטרקטיביות ההשקעה בנדל"ן בפולין. ההשפעה של תנודות מטבע על השקעות בפולין יכולה להיות משמעותית.

תנודות מטבע יכולות גם ליצור הזדמנויות למשקיעים, במיוחד אלה שמסוגלים לגדר את סיכון המטבע שלהם או לנצל את שערי החליפין הנוחים.

*משקיעים צריכים להיות מודעים לסיכונים ולאתגרים פוטנציאליים ולערוך מחקר שוק מעמיק לפני קבלת החלטות השקעה כלשהן.

סיכויי הצמיחה של פולין חיוביים.

כמה מהמגזרים המרכזיים המניעים את הצמיחה והגורמים מאחורי הצלחתם:

ייצור – מגוון מאוד – מה תורם? מיקומה האסטרטגי והתשתית החזקה של פולין

שירותים – מגזר צומח של שירותים עסקיים חזק, תעשיית תיירות צומחת.

טכנולוגיה – יש מגזר טכנולוגי משגשג – הפכה יעד פופולרי עבור חברות טכנולוגיה גלובליות המבקשות להקים מרכזי מחקר ופיתוח הודות לעלויות הנמוכות יחסית וכוח העבודה המיומן שלה.

הגורמים המניעים את הצמיחה בפולין כוללים את מיקומה האסטרטגי, הכלכלה המגוונת והסביבה העסקית הנוחה.

חברותה של המדינה באיחוד האירופי תרמה גם היא לצמיחתה והעניקה גישה לשוק גדול ולמקורות מימון.

גם שוק הנדל"ן בפולין במיוחד בוורשה, מציג מגמות חיוביות, עם ביקוש חזק לדירות ושוק שכירות הולך וגדל.

ההשקעה בנדל"ן בוורשה\פולין מציעה פוטנציאל להחזר תחרותי על ההשקעה, הן באמצעות שבח הון והן באמצעות הכנסה משכירות.

מיקומה האסטרטגי של המדינה, הסביבה הרגולטורית הנוחה וכוח העבודה המיומן הופכים אותה גם ליעד אטרקטיבי לעסקים ולהשקעות.

בסך הכל הפוטנציאל לתשואות חזקות על ההשקעה, יחד עם אקלים ההשקעות הנוח של פולין הופכים אותה להזדמנות אטרקטיבית עבור משקיעים המעוניינים לגוון את תיק ההשקעות שלהם ולחקור הזדמנויות חדשות באירופה.

נדל"ן למגורים

נכסי מגורים – דירות מבוקשות בפולין במיוחד באזורים עירוניים ובערים מרכזיות כמו וורשה. אזורים אלו חוו גידול משמעותי באוכלוסייה בשנים האחרונות, מה שהניע את הביקוש לדיור. האוכלוסייה הגדלה הובילה את הביקוש וכתוצאה מכך הביקוש הולך וגובר לנכסים להשכרה. וורשה במיוחד היא מרכז משמעותי לעסקים בפולין והיא ביתם של בנייני משרדים ושטחי מסחר רבים. משקיעים מחפשים אזורים עם צמיחה כלכלית חזקה וביקוש הולך וגובר לנדל"ן. ורשה עם מספר גדל והולך של סטודנטים בינלאומיים הלומדים בפולין.

גם כיעד תיירותי ורשה ופולין פופולריות יותר ויותר בשנים האחרונות.

ע"פ נתונים מ-2021 התשואה לשכירות לנכסים בוורשה: מסחריים 6-8% מגורים 4-6% מבחינת עליית מחירי הנכסים, קצב צמיחה שנתי ממוצע של 8% לנכסי מגורים בוורשה, מסחריים 6%.

במגזר המגורים – דירות, דירות סטודיו ויחידות קטנות יותר נוטות לקבל תשואת שכירות גבוהה יותר בהשוואה לדירות גדולות יותר, שכן הן זולות יותר והביקוש להן גבוה בקרב אנשי מקצוע צעירים.

*אם זאת ישנם סיכונים ואתגרים דמוגרפיים – אוכלוסיית פולין מזדקנת. מחסור במיומנויות במגזרים מסוימים.

אתגרים סביבתיים – מעבר מפחם כמקור אנרגיה למקורות ברי קיימא יותר.

סיכונים גיאופוליטיים – אם יהיו שינויים משמעותיים במדיניות הסחר או במתיחות גיאופוליטית. בסה"כ סיכויי הצמיחה של פולין נותרו חזקים, אך המשקיעים צריכים להיות מודעים לסיכונים ולאתגרים הפוטנציאליים שעלולים להשפיע על הביצועים הכלכליים של המדינה בעתיד.

הביקוש לדירות בפולין היה חזק בשנים האחרונות, מונע ע"י עיור ומגמות דמוגרפיות.

להלן כמה מהגורמים המרכזיים המשפיעים על הביקוש:

עיור – יותר ויותר אנשים עוברים לערים בחיפוש אחר הזדמנויות כלכליות טובות יותר ואיכות חיים. מגמה זו עוררה ביקוש לדירות בערים גדולות כמו וורשה.

דמוגרפיה – בפולין יש אוכלוסייה צעירה יחסית, עם חלק גדול מהאוכלוסייה מתחת לגיל 40. מגמה זו תרמה גם לביקוש חזק לדירות במיוחד בקרב צעירים המקימים משפחות או נכנסים לשוק העבודה.

מדיניות ותקנות ממשלתיות – ממשלת פולין הציגה מספר מדיניות בשנים האחרונות שמטרתן להגביר את הביקוש לדירות, כולל תוכנית לתמיכה ברוכשים לראשונה ויזמות לקידום פיתוח דיור בר השגה, בנוסף הממשלה הציגה מספר תמריצי מס למשקיעי נכסים, מה שהמריץ עוד יותר את הביקוש.

מבחינת התחזיות – סביר להניח שהביקוש לדירות בפולין יישאר חזק במיוחד באזורים עירוניים. הכלכלה הפולנית מציגה ביצועים טובים בשנים האחרונות, עם צמיחה יציבה של התמ"ג, אינפלציה נמוכה ומטבע יציב, בנוסף מיקומה האסטרטגי של המדינה בלב אירופה וחברותה באיחוד האירופי, המספק גישה לשוק גדול וסביבה רגולטורית יציבה.

שוק הנדל"ן אטרקטיבי – עליית מחירי הנדל"ן, ביקוש לדירות ושוק שכירות הולך וגדל. ורשה במיוחד היא יעד אטרקטיבי להשקעה בנדל"ן עם אוכלוסייה גדולה וגדלה, כלכלה חזקה ואיכות חיים גבוהה.

אקלים השקעות נוח – בפולין אקלים השקעות נוח, סביבה רגולטורית ידידותית לעסק, שיעורי מס נמוכים וכוח עבודה מיומן. בנוסף המסגרת המשפטית החזקה והמצב הפוליטי היציב של המדינה, מספקים סביבה בטוחה ויציבה להשקעה.

תשתיות – שכונות עם תשתיות טובות, כמו מבנים מודרניים, שטחים ירוקים ובתי ספר, אטרקטיבי למשפחות ולאנשי מקצוע.

תשואות תחרותיות – בנדל"ן פולני – ההזדמנות לשבח הון והכנסות משכירות. טוב בהשוואה להזדמנויות השקעה אחרות בישראל, אירופה והעולם.

התשואות חזקות ויציבות ותנאי ההשקעה נוחים.

לסיכום, פולין היא יעד השקעה אטרקטיבי, עם כלכלה צומחת, סביבה פוליטית יציבה ואקלים השקעות נוח.

דילוג לתוכן